به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از ایکنا، مراسم تمنای وصل که به مناسبت‌های مختلف در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود، عصر امروز اول مهرماه به مناسبت سومین سالگرد شهدای فاجعه منا با حضور مسئولان حج و زیارت و جمعی از خانواده‌های شهدای فاجعه منا برگزار شد.
مراسم با پخش قرائت ضبط شده‌ای از محسن حاجی‌حسنی، شهید فاجعه منا آغاز شد. پس از آن دقایقی از فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان حج در سال ۹۵ پخش شد.
نزدیک یک ساعت از آغاز برنامه گذشته بود که سعید اوحدی، رئیس وقت سازمان حج و زیارت و رئیس فعلی سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران دقایقی به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یاد و خاطره شهدای منا همواره باید زنده نگه داشته شود، گفت: ما اعتقاد داریم که با برگزاری چنین مراسمی می‌توانیم یاد و خاطره شهدا را زنده نگهداریم، اما این پرسش مطرح می‌شود که چرا باید خاطره این شهیدان را زنده نگهداریم؟ در پاسخ باید گفت که به خاطر دل خودمان و احساس دینی که می‌کنیم، دوست داریم درکنار شما یاد و خاطره شهدا را زنده نگهداریم، شمایی که شهیدان‌تان وارد بهشت نمی‌شوند، مگرآنکه شفیع شما و خانواده‌های‌شان هستند.

وی افزود: فاجعه منا روز پنجشنبه دوم مهرماه سال ۹۴ رخ داد و ما روز چهارشنبه هشتم مهرماه ساعت یازده صبح با سعودی‌ها برای بازگشت پیکرهای شهدا جلسه داشتیم. آنها همچنان متکبرانه حرف خود را می‌زدند تا اینکه وسط جلسه فرمایشات مقام معظم رهبری در نوشهر توسط خبرگزاری‌ها منتشر و پیام آن به گوشی‌هایمان رسید. وسط جلسه بودیم و نمی‌توانستیم درمورد پیام معظم‌له صحبت کنیم. وسط جلسه کاغذی به دست‌شان رسید و حدس‌مان درست بود، آنها از فرمایشات رهبری ترسیده بودند و این ترس را کاملا حس می‌کردیم. در آن جلسه وزیر بهداشت سعودی‌ها حاضر نشد اما پس از فرمایشات مقام معظم رهبری، به ما گفتند که وزیربهداشت‌شان خود را به ما خواهد رساند و جلسه‌ای با ما خواهد داشت. در آن جلسه عنوان شد که پنج هواپیمای اختصاصی برای بازگشت پیکرها به ما خواهند داد و تنها پیکرهای ایرانی به وطن بازگشت.
اوحدی اظهار کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان در نوشهر فرمودند که اگر سعودی‌ها کوچکترین بی‌احترامی را به پیکرهای مطهر کنند، برخورد خواهیم کرد. همین فرمایشات ایشان سبب شد که سعودی‌ها بترسند و پیکرها را به ما تحویل دهند. در آن دوره تنها پیکرهای ایرانی‌ها به کشور تحویل داده شد.

در ادامه این مراسم، مجری برنامه از شهید آقازاده‌ای به نام عمار میرانصاری نام برد. عمار فرزند سردار محسن میرانصاری است که در زمان وقوع فاجعه منا، قائم‌مقام رئیس بنیاد شهید بود.
سردار انصاری با اشاره به خاطراتی از پسرش عمار گفت: امروز یک هزار و صد روز از فاجعه منا می‌گذرد و شاهد زحمات بسیاری از سوی حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر، اوحدی، محمدی و آزاد هستیم. روزی که این اتفاق رخ داد، مسئولیت قائم مقام رئیس بنیاد شهید را برعهده داشتم. آقای شهیدی برای دفن شهدا در گلزار شهدا با بنده صحبت کردند. عمار تا هشتاد روز مفقود بود.
وی در ادامه دل‌نوشته‌ای که برای پسرش نوشته بود را با چشمان اشک‌آلود خواند و در ادامه گفت: فاجعه منا فراموش نشود و امروز که به این مراسم دعوت شدم، فراموش نشده است، اما لطفا از پیگیری فاجعه منا خسته نشوید.

سردار انصاری در ادامه صحبت‌هایش درخواستی از حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر کرد و گفت: خانواده‌های شهدای منا تحت پوشش بنیاد شهید هستند، اما پیشنهاد می‌کنم کمیته دائمی ویژه خانواده‌ها تشکیل دهند تا اتاقی و فردی برای پیگیری وضعیت خانواده‌های شهدای منا در سازمان حج و زیارت باشد.
وی بیان کرد: هفتاد و چند روز بود که از فاجعه منا می‌گذشت و پیکر عمار پیدا نشده بود. یک روز آن قدر ناامید و خسته شده بودم که به عمار پیغام دادم عمارجان کجایی؟ بیا و تکلیف ما را روشن کن. ظهر همان روز آقای اوحدی تماس گرفت و گفت که باید به همراه خانواده رکن‌آبادی به مکه برای آزمایش دی ان ای برویم. به مکه رفتیم و شناسایی عمار انجام شد.
سردار انصاری تصریح کرد: دوم مهرماه فاجعه منا رخ داد. دهم مهرماه مصادف با عید غدیر بود که شوهرخواهرم به منزل ما آمد. او عمار را در خواب دیده بود که پیغامی برای من داشت و شماره‌ای به او داده بود تا به من بدهد. شماره را مخابرات بردیم، یک شماره قدیمی قم بود. شماره را زمانی که به مختصات جغرافیایی تبدیل کردیم، دقیقا به گلزار شهدا و نقطه‌ای که شهدای منا دفن شده بودند، رسید. عمار جای خود را به ما در خواب گفته بود.
در ادامه فاطمه زهرا، دختر شهید محمد جمهور و سپس افشاریان، دختر شهید مدافع حرم به شعرخوانی پرداختند.
در ادامه مراسم، گروهی در حال دمام‌زنی از انتهای سالن وارد مراسم شد و دقایقی روی صحنه به اجرای برنامه پرداختند. سپس امیر عباسی به مداحی پرداخت.

در ادامه مراسم، رحیمیان، دختر شهید فاجعه منا که در همان حج به همراه پدرومادرش زائر بیت‌الله‌الحرام بود، دقایقی به عنوان جامانده کاروان شهدای منا به ایراد سخنرانی پرداخت.
رحیمیان با اشاره به خاطره‌ای از پدرش گفت: شب شهادت امام محمد باقر(ع) در لابی هتل به عزاداری پرداختیم. یکی از زائران جویا شد که چرا پدرم مبلغی را به مداح داده است. پس از مراسم علت را از پدر جویا شدم. پدرم آن قدر گریه کرده بود که چشمانش کاسه خون شده بود. پدرم گفت که این آقا دلم را برای امام حسین(ع) رقیق کرده است. پدرم یک خیر در استان لرستان بود و کارهای بسیار نیکی را از او شاهد بودیم. آنهایی که در فاجعه منا شهید شدند، مسیرشان الی‌الله بود که شهادت نصیب‌شان شد.
وی افزود: قرار نبود سفره‌ای که برای حاجی‌مان تدارک دیده بودیم، سفره عزا شود. قرارنبود پرچم خوشامدهای حاجیان، پرچم عزای‌شان باشد. دختران بدون پدر، زن‌ها بدون همسران به ایران برگشتند و بسیاری نمی‌خواستند برگردند چون نمی‌دانستند باید چه پاسخی به خانواده‌های‌ خود دهند.
رحیمیان اظهار کرد: اعمال من و مادر به پایان رسیده بود و خوشحال بودیم که به ایران برمی‌گردیم و نمی‌دانستیم فاجعه عظیمی در حال رخ دادن است. فاجعه اندک اندک بود که در منا به اوج خود رسید و حج ۹۴ حجی ماندگار نه تنها در تاریخ ایران، بلکه در تاریخ اسلام بود

وی بیان کرد: عید قربان اگر برای همه عید باشد، برای ما خانواده شهدا روز عزا و یادآور تلخ‌ترین روز زندگی‌مان است. پدران‌مان در راه خدا با لباس احرام در روز عید قربان به ملکوت اعلی پیوستند و داغ‌شان همیشه برای ما تازه است.
رحیمیان ادامه داد: همان شب به واسطه مسئولان به بیمارستان رفتم تا پدر را ببینم و در آخرین لحظات کنارش بودم. در همان بیمارستان، شش نفر از آشنایان را شناسایی کردم. همه آنها پس از آنکه به هتل برگشتم، شهید شدند.
وی بیان کرد: آقای اوحدی در همان زمان لحظه به لحظه کنار خانواده شهدا بود. بحران همیشه در مملکت ماست و ما نیازمند مسئولانی همچون آقای اوحدی هستیم. او دلسوزانه کنار خانواده شهدا بود و مدبرانه بحران را هدایت می‌کرد.
رحیمیان اظهار کرد: ما از برخی مسئولان دل‌رنجیده و دل‌آزرده هستیم، چون نسبت به خواسته‌های ما بی‌توجه هستند. در جلسات کمیسیون امنیت ملی عنوان شد تا اقداماتی همچون ثبت اسم شهدای فاجعه منا در میادین استان‌ها، ثبت روز شهدای منا در تقویم در دوم مهرماه، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب براساس فرمایشات مقام معظم رهبری انجام شود که متأسفانه هیچ یک از این اقدامات را شاهد نبودیم و به فراموشی سپرده شد.
وی افزود: عربستان خود را بی‌تقصیر می‌داند، اما من شاهد ماجرا بودم، نمی‌تواند خود را بی‌تقصیر بداند، چراکه ما شاهد بودیم که عربستان مقصر اصلی است. ما درخواست می‌کنیم تا دیدار و جلسات مداومی با مسئولان برگزار شود. همچنین نیازمند تشکیل انجمن خانواده شهدای منا هستیم.
در ادامه از خانواده‌های شهدای منا با اهدای تندیس و لوح سپاس تقدیر شد.

گفتنی است در فاجعه ی منای سال 94 دو تن از پزشکان مرکز پزشکی حج و زیارت نیز به شهادت رسیدند ، که به پاس قدردانی از زحمات و یادبود این عزیزان دو فیلم مستند از زندگی و خانواده ی این شهدای والامقام ساخته شده است .

یاد شهیدان منا دکتر عباسعلی جوزی و دکتر سید ناصر حسین گرامی باد.

  • مطالب اخیر
  • مطالب ویژه
06 آذر

انتصاب رئیس جدید مرکز پزشکی حج و زیارت

 رئیس جمعیت هلال‌احمر در حکمی دکتر محمدتقی حلی‌ساز را به سمت رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر ...

ادامه مطلب...
02 مهر

بغض‌هایی که در سوگ شهدای منا سر باز کرد

خانواده‌های شهدای منا به مناسبت سومین سالگرد فاجعه منا ، از دلتنگی‌ها و مشکلات‌شان گفتند.

ادامه مطلب...
02 مهر

ارسال دارو و اتوبوس آمبولانس ویژه اربعین به عراق

خدمات درمانی خارج از مرزها به عهده ی مرکز پزشکی حج است

ادامه مطلب...
31 شهریور

ارائه خدمات درمانی به 10 هزار زائر در تاسوعا و ...

اعزام تیم جدید درمانی درمانگاه‌های هلال‌احمر به عراق از فردا

ادامه مطلب...
31 شهریور

ارائه خدمات درمانی به زائران در اربعین از پنجم تا ...

تجهیز پایگاه‌های درمانی به تجهیزات پیشرفته پزشکی

ادامه مطلب...
31 شهریور

برگزاری جلسه کمیته امداد و نجات ستاد اربعین

آغاز رسمی عملیات امداد و نجات و درمان در اربعین از 21 و 26 مهر ماه

ادامه مطلب...
06 آذر

انتصاب رئیس جدید مرکز پزشکی حج و زیارت

 رئیس جمعیت هلال‌احمر در حکمی دکتر محمدتقی حلی‌ساز را به سمت رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر ...

ادامه مطلب...
31 شهریور

ارائه خدمات درمانی به 10 هزار زائر در تاسوعا و ...

اعزام تیم جدید درمانی درمانگاه‌های هلال‌احمر به عراق از فردا

ادامه مطلب...
31 شهریور

ارائه خدمات درمانی به زائران در اربعین از پنجم تا ...

تجهیز پایگاه‌های درمانی به تجهیزات پیشرفته پزشکی

ادامه مطلب...
02 مهر

ارسال دارو و اتوبوس آمبولانس ویژه اربعین به عراق

خدمات درمانی خارج از مرزها به عهده ی مرکز پزشکی حج است

ادامه مطلب...

تصاویر منتخب

همکاران ما

همکاران ما که در حوزه های حج ، عتبات عالیات و انفورماتیک در خصوص سوالات ، ابهامات و مشکلات پاسخگوی شما میباشند .
مشاور اجرایی رئیس مرکز
معاون عتبات عالیات
    رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت
معاون مالی و امور عمومی
مدیر آمار اطلاعات و رایانه

اخبار

انتصاب رئیس جدید مرکز ...

آذر 06 1397

 رئیس جمعیت هلال‌احمر در حکمی دکتر محمدتقی حلی‌ساز را به سمت رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر انتخاب کرد  

ادامه مطلب...

بغض‌هایی که در سوگ شهدای ...

مهر 02 1397

خانواده‌های شهدای منا به مناسبت سومین سالگرد فاجعه منا ، از دلتنگی‌ها و مشکلات‌شان گفتند.

ادامه مطلب...

ارسال دارو و اتوبوس ...

مهر 02 1397

خدمات درمانی خارج از مرزها به عهده ی مرکز پزشکی حج است

ادامه مطلب...

ارائه خدمات درمانی به 10 ...

شهریور 31 1397

اعزام تیم جدید درمانی درمانگاه‌های هلال‌احمر به عراق از فردا

ادامه مطلب...

سایت های مرتبط

 
 
i  

اطلاعات تماس

  • تهران ، خیابان ولی عصر ، بالاتر از میردامادبین ظفر و نیایش پلاک1360
  • 86744000
  • 88678787
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

درباره مرکزپزشکی حج و زیارت

اين مركز یکی از واحدهای زیرمجموعه جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران و همکار سازمان حج و زیارت می‌باشد که عهده‌دار كليه مسائل بهداشتي و درماني زائرین ایرانی سه کشور زیارتی عربستان، عراق و سوریه می­باشد.ادامه
 

 

ارسال ایمیل

جهت ارتباط با ما ایمیل خود را وارد نمایید.

Who's Online

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار و مشخصات سایت

سیستم عامل:  
Linux s
پی اچ پی:  
5.6.33
MySQLi:  
5.5.31
زمان:  
02:47
ذخیره ساز:  
غیر فعال
GZip:  
غیر فعال
کاربران:  
6
مطالب:  
89
وب لینک ها:  
9

جستجو

For using special positions

Special positions is: sticky_left, stickey_right, notice, tool_bottom. You can use them for any module type. And to use, please go to Module Manager config your module to your desired postion.

You can disable by:

  • Go to Administrator » Template Manager » Your_Template » Tab: Advanced » Use special positions » select: No for all special positions
  • Go to Administrator » Module magager » Your_Module(by postion: sticky_left/stickey_right/notice/tool_bottom) » Status: Unpublish for that module
Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Green Dark_Green Oranges Yellow

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction